Екологічний коридор по кар’єрах

На Дніпропетровщині планують створювати незвичні природні заказники. Вони розміщуватимуться на колишніх промислових видобутках. Вироблені кар’єри готуються перетворити на екологічний коридор. Передбачається, що це буде низка із двадцяти об’єктів, на яких відновлюватимуть степову флору та фауну. До речі, створення таких заказників вже підтримано на рівні держави та області. Єдине питання, на чиї кошти?
Історія про створення екологічного коридору була б набагато простішою, коли б не приватизація. Дніпропетровщина багата на об’єкти, які виправдовують статус заказників, але ці землі давно розпайовані. Якщо викупати їх у державну власність, знадобиться купа грошей. Де їх взяти? За браком кращих варіантів екологи зацікавились землями, які нікому не потрібні. Це колишні кар’єри видобутку корисних копалин. Видобуток там давно зупинений, і підприємці лише здійснюють за використану землю відповідні відрахування у держбюджет.Першим прикладом такого заказника стала Візирка – кар’єр Інгулецького ГЗК. Таким він виглядав ще декілька років тому: гола земля, через яку де-інде пробивались рослини. Тепер- це квітучий сад, де можна проводити туристичні екскурсії. Екологи кажуть: втручання в екологічний баланс цього об’єкта було дуже виваженим і по можливості мінімальним. Спрацювало самовідновлення природи: вночі на нагрітому камінні сторювався конденсат, вода стікала у тріщини, і через деякий час полізли перші квіти.
Ідея створення заказників на колишніх видобутках зацікавила всіх. Громаду тому, що це екологічно. А підприємців тому, що економічно. Якщо раніше вони повинні були регулярно сплачувати за цю землю, то тепер від сплати позбавляються. Завезти туди рослини, комах та тварин коштує набагато менше. Чи не втрачає від цього держава, питання теж цікаве. Але регіон, де розмістяться ці заказники, явно виграє. Річ у тім, що екологічний збір підприємці направляють до Києва, а звідти гроші майже ніколи не повертаються в райони. Якщо ж колишні кар’єри стають заказником, цей екологічний збір хоча б частково залишаєтсья тут, де він потрібен. Тому плани на продовження екологічного коридору фахівці мають наполеонівські.