Ювіляр серед музеїв

16715

В Україні лише чотири музеї, вік яких, – більше півтора століття. Дніпропетровський історичний, – у їх числі. На початку вересня він відзначатиме свій сто шістдесятий ювілей. До цієї події готується не тільки місто, а й уся країна. Президент підписав указ про святкування і заходи до цієї дати.
Музей знаходиться на звичному для нас місці з тисяча дев”ятсот п”ятого року. До цього він був в Потьомкінському палаці, в будівлях, де зараз розташовані Медична академія та обласна рада. Коло джерел створення музею стояв Андрій Фарб. Але певний час заклад носив ім”я Олексанра Поля, який подарував йому власну колекцію експонатів. Зараз же це – музей імені Дмитра Яворницького, відомого вченого, який був його директором із початку минулого століття до тридцятих його років. Архітектори, які створювали будівлю, настільки прогресивно мислили і настільки вдало підібрали свого часу матер”ял для втілення своїх думок, що споруда і зараз виглядає досить сучасно. Проте деякі елементи вона втратила. Їх планують відновити за фотографіями.
Коли музей починав свою роботу в цьому приміщенні, найбільшим був так званий “білий зал”. Він функціонує і зараз, це візитівка закладу, яку відвідувачі бачать першою. Насьогодні, – це ще й найсвітліший зал.
За весь час існування експонати залишали стіни музею декілька разів. Тут треба віддати належне співробітникам закладу, які робили все, аби зберегти речі. Великих зусиль докладав і Дмитро Яворницький.
Тяжкими виявились для Дніпропетровського історичного музею і роки Великої ветчизняної війни. Тоді було втрачено велику кількість експонатів.
Вже у сучасні роки музей отримав додаткові зали і відвідувачі змогли побачити нові експозиції. Але скарби музею настільки розрослись, що потрібне чергове розширення. У планах колективу, – зробити досяжними відкриті фонди культових колекцій. Їх поки бачать лише стіни сховищ.