Ірина Мудра: Позитивне рішення ЄСПЛ, безперечно, буде вагомим політичним аргументом для України, проте виконання такого рішення у примусовому порядку з метою стягнення компенсації з рф є малоймовірним. Тому виникає необхідність у розробці та впровадженні нового компенсаційного механізму.
Через укладання окремого міжнародного договору між Україною і зацікавленими державами-союзниками буде передбачено механізм розгляду вимог України та інших фізичних та юридичних осіб, які постраждали від російської агресії, щодо компенсації втрат; механізм забезпечення наявності майна рф, за рахунок якого буде відбуватися така компенсація; та механізм виконання таких рішень щодо компенсації.
Джерелом для ? компенсації рішень Компенсаційної комісії буде Компенсаційний Фонд, який наповнюється:
✅ за рахунок активів рф та повʼязаних осіб, арештованих та конфіскованих в державах-учасницях договору;
✅ за рахунок прямих внесків рф у разі згоди рф на участь в механізмі;
✅ за рахунок різного роду податків, зборів, мит від продажу російських товарів.
У разі потреби буде передбачено зобовʼязання щодо впровадження законодавства на національному рівні країн-учасниць, яке уможливить таку конфіскацію.
У разі недостатності коштів у Компенсаційному фонді, або не функціональності Фонду з тих чи інших причин, виконання рішень Комісії буде здійснюватися в порядку екзекватури іноземних арбітражних чи судових рішень в судах держав-учасниць у відношенні до усього майна рф, яке знаходиться на території держав-учасниць.